Středa plná inspirace, skla a... traktorků na klíček?

No tak tohle jsme tu už dlouho neměli! Ve středu v Praze začal 26. ročník největší středoevropské přehlídky designu a módy – ano, správně, mluvíme o Designbloku. Móda, design a to vše na jednom místě. Co víc si přát? Tady je pár důvodů, proč jste tam rozhodně měli zamířit – a pokud jste to nestihli, proč byste měli litovat.

Největší hvězdou letošního ročníku byl britsko-izraelský designér Ron Arad. Jo, ten Ron Arad. A když nevíte, kdo to je, měli byste si ho okamžitě vygooglovat, protože jeho jméno je synonymem pro moderní design. 

 

Ron Arad v Praze: Hlavní hvězda Designbloku

Ron Arad byl bezpochyby hlavním lákadlem letošního ročníku Designbloku. Tento světoznámý britsko-izraelský designér přitáhl do Prahy stovky návštěvníků, kteří se těšili nejen na jeho ikonická díla, ale také na možnost osobního setkání s touto designérskou legendou. Jeho avantgardní přístup k designu a schopnost kombinovat umění s technologií ho činí výjimečnou osobností v oboru, a právě jeho vystoupení na festivalu bylo jedním z nejvíce očekávaných momentů. Návštěvníci měli možnost vidět jeho ikonické projekty na vlastní oči a zjistit, co se skrývá za jeho inovativními návrhy. Přítomnost tak významné osobnosti jen potvrzuje, že Designblok patří k nejprestižnějším designovým událostem v Evropě.

Letošním ústředním tématem bylo "mládí" – energie, svěžest a inovace. A hlavní lokace? Nově zrekonstruovaná budova Muzea Prahy. Kde jinde by se takový festival měl konat, že?

Zajímají tě další informace o této legendě? Koukni tady: Ron Arad - duben | 2024

 

7 tipů, co jste rozhodně neměli minout:

 

 

 

1. České sklárny ukázaly, že se nebojí moderny

   Tradiční české sklárny na Designbloku každý rok dokázaly, že i po stoletích umí foukat sklo, ze kterého si sednete na zadek. A letos? To byla jízda! Moser představil svou instalaci "Born of Sand", což nebylo nic menšího než oslava mladistvé duše, která se nebojí. Rückl se pustil do nového broušení skla a Lasvit z Nového Boru (známý po celém světě, mimo jiné i díky instalacím v New Yorku a Tokiu) předvedl nejen svítidla, ale i nové dekorativní kousky. Prostě samé perly!

   A pak tu byl František Jungvirt a jeho kolekce váz inspirovaných zvířecími motivy. Pokud jste náhodou nestihli navštívit, přicházíte o možnost vidět na vlastní oči, jak zvířátko může být součástí vašeho obýváku.

   Tip na příště: Jestli máte rádi české sklo, zkuste se někdy zajet podívat do pravých skláren, kde se fouká sklo ať víte co se za takovou vázou ze skla skrývá.

 

2. Hračky, které rozesmály děti i dospělé

   Kovap, výrobce plechových hraček, opět nezklamal. Berušky na klíček a traktory v nových barvách? To bylo něco! A jakmile jste se mohli pustit do čmárání a kreslení po kapotách? Přišli jste si na své. 

   Pokud jste alespoň jednou ve svém životě nevzali do ruky starou dobrou plechovou hračku a nehráli si s ní jako dítě, pak už asi nikdy nepochopíte tu nádhernou nostalgii, která se v těchto výrobcích skrývá.

   Tip na příště: Pokud vás plechoví traktorkové dostali, zkuste si pořídit limitované edice těchto hraček. Budou perfektním sběratelským kouskem, který oživí váš pracovní stůl a zároveň vás každý den vrátí zpět do dětství.

 

3. Křesla, na která budete vzpomínat ještě na smrtelné posteli

   Designérka Tímea Kepová si řekla, že odpočinek není jen o pohodlí, ale o tom, jak to vidíme. Její kolekce "Up and Down" měla za cíl provokovat a zároveň uklidňovat. Říká se, že nic se nezmění, pokud se nic nezmění – a tohle platilo pro její pohovky a křesla stoprocentně.

   Když jste se do jednoho z těchto křesel zanořili, najednou se vám zdálo, že se svět zastavil, a vy jste jen čekali na další záchvěv designového kouzla.

   Tip na odpočinek: Pokud máte doma klasickou starou pohovku, zkuste si ji ozdobit netradičním designovým polštářem nebo přikrývkou. Malý detail dokáže proměnit celý prostor.

 

4. Biosféra Bohuslava Horáka – jak bydlí příroda?

   Bohuslav "Bóda" Horák je žijící legenda. Ve svých 70 letech předvedl, že příroda a design k sobě patří jako pivo a utopence. Jeho umělecká tvorba, inspirovaná právě přírodou, vždy porazila průmyslovou výrobu na celé čáře. A letos na Designbloku to nebylo jinak.

   Výstava v Uměleckoprůmyslovém museu plná jeho sběratelských objektů vás nutila přemýšlet, jak by vypadal váš obývák, kdyby tam vtrhla divoká příroda – elegantně samozřejmě.

   Tip na přírodu doma: Když si domů pořídíte kousek přírody, ať už v podobě uměleckého objektu nebo jen rostliny, váš interiér se okamžitě rozzáří a uklidní zároveň.

 

5. Vánoční ozdoby z budoucnosti

   Ozdoby, které jste mohli vidět letos, by si snad pověsil i samotný Ježíšek. Značka Rautis z Poniklé, která se pyšní více než stoletou tradicí výroby perličkových vánočních ozdob, spojila síly s designovým studiem LLEV. Výsledkem byl naprosto inovativní pohled na vánoční dekorace. 

   Tip na vánoční dekor: Perličkové ozdoby už nejsou jen o tradici. Pokud jste spíše fanoušky moderního designu, zkuste ozdoby ladit do futuristického stylu – černé, stříbrné a lesklé barvy budou hitem letošních Vánoc!

 

6. Kolo, které se stalo plátnem

   Kdo by nechtěl mít vlastní ilustrované kolo? Na Designbloku se představil český výrobce špičkových karbonových kol Festka a ukázal, jak se dělá umění z bicyklu. Jejich kola nejsou pro každého, to je pravda, ale jestli milujete cyklistiku, o jedno takové jste určitě snili.

   Ilustrátorka Eva Davidová se letos rozhodla, že rámy kol pokryje svými malbami inspirovanými mládím. Viděli jste, jak umělkyně přímo na místě maluje na bicykl? To jste měli zážitek.

   Tip na jízdu: Pokud si nemůžete dovolit designérské kolo, zkuste se vyřádit na svém stávajícím bicyklu. Polepte ho, nabarvěte nebo přidejte vlastní ilustrace!

 

7. Móda pro milovníky soch a fantazií

   Valérie Jurčíková, studentka Liběny Rochové, vnímala oblečení jako sochy. Kousky, které vytvořila, byly víc než jen šaty. Móda podle ní měla být univerzální a hravá. 

   Tip pro styl: Nebojte se kombinovat různé materiály a styly. Móda je o experimentování!

 

Závěr zaměření:

Designblok je oslava kreativity a inovací

Pokud jste letos na Designbloku nebyli, rozhodně jste o hodně přišli. Ale nemusíte zoufat – vždy je tu příští rok! A teď se nabízí otázka – který z těchto úžasných nápadů budete chtít vidět příští rok?

 

Časté dotazy:

- Kolik stojí vstupenky na Designblok? Ceny vstupenek se liší, ale obvykle se pohybují kolem 250–600 Kč. Záleží však na tom, zda máte studentské či jiné zvýhodnění.

- Je Designblok vhodný pro děti? Ano! Děti milují interaktivní výstavy a některé instalace jsou pro ně skvělou zábavou. Letošní středa jako první den Designbloku byla přímo zasvěcena studentům.

- Kde se Designblok koná? Designblok se koná na několika místech po celé Praze. Hlavními lokacemi letošního ročníku byly Jízdárna Pražského hradu, nově zrekonstruovaná budova Muzea Prahy, Uměleckoprůmyslové museum a Bastion Florenc.

- Mohu si na Designbloku zakoupit některé z vystavených produktů? Ano, některé vystavené designérské produkty je možné přímo na místě zakoupit nebo si je objednat u vystavovatelů. Pokud máte zájem o konkrétní kousek, doporučuje se kontaktovat přímo daného designéra nebo společnost, kteří se výstavou prezentují.

- Jak dlouho trvá prohlídka jednotlivých expozic? To závisí na vaší míře zájmu. Některé expozice, jako jsou menší instalace či módní přehlídky, mohou trvat jen několik desítek minut. Pokud si ale chcete prohlédnout více lokalit, například Jízdárnu Pražského hradu či Muzeum Prahy, počítejte s několika hodinami.

- Je na Designbloku možnost občerstvení? Ano, na vybraných místech Designbloku jsou k dispozici kavárny a stánky s občerstvením. Některé z lokalit mají dokonce speciální designérské gastro zážitky, kde můžete ochutnat jedinečné pokrmy.

- Jak se nejlépe dostanu na jednotlivé lokace Designbloku?
Vzhledem k tomu, že Designblok se koná na různých místech po Praze, nejlepší možností je využít MHD. Hlavní lokace, jako je Jízdárna Pražského hradu či Uměleckoprůmyslové museum, jsou snadno dostupné tramvají nebo metrem. 

- Jaký je dress code na Designbloku?
Na Designbloku neexistuje striktní dress code, ale mnoho návštěvníků bere tuto příležitost jako možnost ukázat svůj vlastní styl. Designblok je plný kreativních osobností, takže se nemusíte bát odvážnějších či originálních outfitů!

 

Místo provozovny:

Zámecká 2097
594 01, Velké Meziříčí

IČO: 19611188

Vše pro Vás tvoříme s láskou.